A villamosenergia- és földgázbeszerzés – vagy ezek közül legalább az egyik – minden gazdasági társaság részére kardinális kérdés. A jelenlegi szabályozás szerint a cégek nem tartoznak az egyetemes szolgáltatásra jogosult fogyasztók körébe, ezáltal az energiaköltségek a piaci árak mozgására érzékenyek, amelyek sok esetben kimondottan magasak kiadásokat jelentenek.

Többek között a hosszú, közép és rövid távú tőzsdei kereskedés, a piac-összekapcsolás, a kapacitásdíjak, a szabályozás, az energiatenderek és a földgáztárolók töltöttsége olyan témák, amelyek minden cégvezető számára egyik napról a másikra vált kulcsfontosságúvá. Megoldást kínálunk a vállalatok számára abban, hogy el tudjanak igazodni az energiapiacok világában, személyre szabott problémafelkutatást végzünk és megoldási javaslatokat dolgozunk ki arra, hogy a vállalatok versenyelőnyre tegyenek szert az energiaoptimalizációnak köszönhetően.

Villamosenergia tőzsdék szerkezete

Az energiakereskedő cégek látják el villamos energiával azokat a fogyasztókat, akik nem jogosultak egyetemes szolgáltatásra, vagyis túlnyomó többségben a cégeket és az önkormányzatokat. Az energiakereskedőknek is be kell szerezniük valahonnan a villamos energiát, amire több lehetőségük is rendelkezésre áll. Használhatnak saját termelést, egyéb kétoldalú megállapodásokat, vagy közvetlenül a villamosenergia-tőzsdét is, ami egy speciális árutőzsdének tekinthető. Mivel a fogyasztói egységárak meghatározásakor a kereskedők gyakran a tőzsdei árakat veszik alapul, vagy direktben hozzájuk indexálják azokat, ezért most ezeket mutatjuk be.

Derivatív energiapiac

A fogyasztói zsinór (vagyis jellemzően folyamatosan fennálló) fogyasztás jól fedezhető hosszútávú energiabeszerzések formájában, amelyre létezik elérhető pénzügyi piac. Az itt jelenlévő termékek jellemzői, hogy hosszútávúak (maximum 1 év), de akár évekkel előre is le lehet kötni a megfelelő mennyiségű energiát. A piac azért pénzügyi mert a fizikai leszállítás opcionális, tehát van lehetőség arra is, hogy az energiaárak mozgására spekuláljanak a piaci szereplők.

Másnapi energiapiac

Magyarországon a másnapi piacon kereskedik a legtöbb energiát. Ennek oka, hogy a villamosenergia-rendszereben másnapi menetrendadási kötelezettség van, tehát kézenfekvő mindig a következő napra fedezni a szükséges pozíciókat. További előnye, hogy európai szinten összekapcsolt módon működik, vagyis a villamosenergia lényegében vámmentesen áramlik, ami rendkívül likviddé teszi a piacot.

Napon belüli piac

A napon belüli piac előnye, hogy szinte azonnal lehet energiához jutni, vagy értékesíteni. A fő funkciója tehát, hogy a fogyasztói profil tervezésekor óhatatlanul bekövetkezett hibákat tudják kompenzálni itt a piaci szereplők. Ennek jelentősége, hogy így csökkenthető a kiegyenlítőenergia mennyisége, amely jelentős költségtétel is lehet. Szintán európai piac-összekapcsolásban működik és ezáltal ez a szegmens is rendkívül likvid.

A szolgáltatás tartalma

  • Fogyasztási görbe elkészítése és elemzése
  • Fedezési stratégia javaslat
  • Szerződéses villamosenergia-ár javaslat az ügyfél igényei szerint fix, vagy indexált árra
  • Tárgyalástámogatás

Kinek ajánljuk ezt a szolgáltatást?

Önkormányzatoknak

Gazdasági társaságoknak

Kérjen ajánlatot!

    Válassza ki ügyféltípusát

    Az alábbi szolgáltatásokra kérek ajánlatot